Artiklid

Raplamaa Sõnumid, nr. 26, 28 juuni 2017

Käsitöösõprade lemmikpaik Raplas ehk Nobiina tuba

Katri Reinsalu
Raplamaa Sõnumid, nr. 8, 22 veebruar 2017

Esimesed sammud amigurumiga

Stina Andok
Raplamaa Sõnumid, nr. 48, 27 november 2013


Eda Adamson: kui enda hing on rõõmus
ja õnnelik, on ka klientide rahulolu tunda

Haldi Hellam
Nädaline, nr. 133, 19 november 2011

Riik aitab ettevõtlike naiste põuast üle saada

Eda Adamson, Nobiina OÜ juhatuse liige


Inimeste toimetulekuga seotud teemad on viimastel aastatel pälvinud ajakirjanduses suurt tähelepanu. Selleks on ju ka igati põhjust. Alles mõned aastad tagasi elasime Eestis läbi suure majanduskriisi, mille tagajärjel paljud kaotasid olulise osa oma sissetulekutest kärbete tõttu või jäid suisa töötuks.
Toimetuleku teemadel on viimastel aastatel sõna võtnud mitmed tuntud sotsiaal- ja majandusteadlased, poliitikud ning teiste erialade eksperdid. Esitatud on palju asjalikke ettepanekuid, mil viisil parandada inimeste hakkamasaamist ja ühiskonna arengut tervikuna. Enamasti on tegemist olnud pigem üldteoreetiliste seisukohtadega. Seetõttu püüan alljärgnevalt läbi oma isiklike kogemuste nn. rohujuure tasandil näidata mil moel on Eestis võimalik aktiivse pealehakkamise korral oma unistusi ellu viia kõigil- ka neil, kes praegu töötutena võivad end pisut heitunutena tunda.
Varasemalt töötasin ligi 20 aastat raamatupidajana Kesk-Eestis. Möödunud aastavahetusel jõudsin aga veendumusele, et nimetatud töö minu hingele pakub kas väga vähe või praktiliselt mitte midagi. Lisaks sarnaselt paljudele eestlastele tabasid ka minu töökohta viimastel aastatel tõsised palgakärped. Seetõttu otsustasin realiseerida endas juba pikemat aega küpsenud unistuse tegeleda käsitöö valdkonnaga. Ei soovinud end enam lohutada mõttega hakata alles pensionieas tegelema kõige meeldiva ja vaimule rahuldust pakkuvaga kui seda on ehk juba varasemalt võimalik teoks teha.
Esmalt kaalusin võimalust rajada käsitöötarvikute pood Türile. Kuid peatselt selgus, et selline projekt on juba teostamisel kellegi teise poolt. Õnneks tutvusin projektiga "Naised ettevõtluses."( http://www.naisedettevotluses.ee/) Sinna projekti on oodatud osalema töötud naised, kes on huvitatud ettevõtlusega alustamisest. Eelduseks on soov teha koostööd omasugustega ning investeerida oma aega ja teadmisi ühise eesmärgi nimel. Nimetatud projekt koondab lähipiirkondadest kokku töötud naised parandades nende teadmisi ettevõtlusest ja suurendades motivatsiooni, eneseusaldust ja koostöövalmidust läbi ettevõtlusklubide ja koolituste. Tol hetkel kui sattusin naised ettevõtluses kodulehele oli just algamas koolitus Raplamaal. Viimse kahtlusekübeme langedes panin end kirja ja siirdusin koolitusele. Tunnustan siinkohal koolitajaid ja õppejõude, kes andsid tõhusa koolituse ja oskused koostada äriplaan. Ei olnud mul enam mahti olla masenduses töötu, vaid kõik see aeg möödus põnevalt ja kiirelt.
Finantsvõimalusi ettevõtlusega alustamiseks ja käsitöötarvikute poe rajamiseks taotlesin seejärel Töötukassalt. Soovitan asjast huvitatutel külastada portaali www.stiimul.ee, kus muuhulgas on ka kirjas, et ettevõtluse alustamise toetus on töötule kuni 4474 eurot, mille eesmärgiks on töötu motiveerimine ning toetamine ettevõtlusega alustamisel. Sain toetust esimese taotluse peale, mis kinnitas minu äriplaani vettpidavust toetuse andjate silmis. Võin kinnitada omast kogemusest, et praegusel ajal on riigi ja kohalike omavalitsuste poolt loodud igati soodsad võimalused ettevõtlusega alustamiseks alates toetustesüsteemist kuni asjaajamiskorralduseni, mida kõike on võimalik läbi viia interneti teel hoides kokku aega ja kulusid. Kogu protsessi käigus tõdesin ka seda, et kannatlik peab olema. Kui miskit lubatakse teha kohe, siis see kohe võib võtta ka nädala.
Väikeettevõtlusega alustava inimese jaoks on pere toetus ja mõistmine väga oluline. Tegin poes remondi ise koos kolme tütrega. Värvide valikul olid samuti abiks tütred. Kaks suuremat tütart on aktiivselt osalenud minu väikeettevõtjana alustamise protsessis kaudselt algusest lõpuni. Nad tunnevad, et on aidanud luua midagi konstruktiivset, muutudes samal ajal eluliselt läbilöögivõimelisemateks.
Kaupluse ruumide otsimine Raplasse oli aga iseenesest lihtne, sest praegu saab Raplas üürida erinevaid ruume, nii klantsimaid kui ka kehvemaid. Tänaseks on pood nimega Nobiina tuba kenasti toimima hakanud. Nobiina tuba plaanib lisaks kvaliteetsete käsitöötarvikute müügile peagi pakkuda ka töötubade võimalust. Väga teretulnud oleksid ettepanekud lugejatelt, mis teemalised õpitoad neid huvitaksid.
Lõpetuseks sooviksin lugejatele öelda seda, et kui te olete leidnud oma elus mingi valdkonna, mis on teile hingelähedane, siis soovitan igati taotleda Töötukassa starditoetust, et maandada väikeettevõtlusega alustamise rahalisi riske. Samal ajal ei tohiks unustada, et asju peab siiski suutma kaaluda realistlikest tõdedest lähtuvalt. Seega kui teil on unistusi, siis olge valmis nende täitumise suunas tegutsema. Kui unistusele liita juurde sihikindel tegutsemine on meil kõigil võimalik oma elu oluliselt põnevamaks ja kvaliteetsemaks muuta.

________________________________________________
 
Kohtusime Edaga selle aasta veebruaris „Naised ettevõtluses“ koolitusel Raplas. Koos olid tegusad naised, kellel soov enda elu ettevõtlusega siduda. Rääkisime koostööst ja ettevõtluse võludest ning valudest.
Naised vajavad ettevõtlusega tegelemisel tuge nii perelt kui ka teistelt ettevõtjatelt. Ettevõtlikud Naised Raplamaal MTÜ eesmärk on naiste aktiivsem osalemine ettevõtluses ja seetõttu toetame hea meelega iga tegusat naist ettevõtlusega alustamisel.
Eda kauplus Raplas on nägus ja teenindus väga meeldiv. Väikeettevõtjana on Edal võimalus klientide erisoove kiiremini rahuldada kui suuremate kaubandusvõrkude poodidel. Töötukassa starditoetust õnnestus saada veel ühel Eda kursusekaaslasel.
Anneli Pärna
Ettevõtlikud Naised Raplamaal MTÜ juhatuse liige

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar