pühapäev, 9. juuli 2017

Käsitööpäev Kurgjal - taimedega värvimine

Ikka kool... kool... kool... , ehk siis tegelikult, kõik mis on kohustuslik ei peagi alati olema sunniviisiline ja ebameeldiv.
Lahtiseletatuna seda, et kuna selle suve praktika juhendajaks on mul Imbi Karu ja üheks praktika teemaks sai valitud taimedega lõnga värvimine (mis mulle vägagi meeldib ja Imbile ka) , siis ühildasin kohustusliku ettevõttepraktika meeldivaga ja käisime Imbiga Kurgjal lõngu värvimas.

No mis viga  värvida kui suuuur eeltöö on kõik tehtud, sina mine ainult kohale, lehvita oma lõngatuuste ja voilaa - ongi kaunikesed teised. Taimed olid korjatud ja möginaks keedetud. Leemepajad tulel ja see kõige magusam hetk ootas töötoas osalejate poolt nautlemist. Ja lisaks veel ilus ilm ja boonuseks tore seltskond!


Tuld sai antud sõna otseses mõttes kolmel rindel. Pildil nähtav eesrinne oli kõige võimsam, seal mühises ikka mitu pada korraga, aga ka keskmine ja tagumine olid tublid pajad....


....sest kui ikka nelja tunniga saab keedetud selline kuhi lõngu.... pajatäisi sai ää keedetud  14...15,  ja toone tegelikult palju rohkem, sest kõik lõngad värvusid ikka üllatavalt erinevalt.

Ka Raasiku kahekordne ja Raasiku kolmekordne olid kohe silmaga märgatavalt eri tooni, kuigi oli saama pada, sama kontsentratsioon, sama kuuseis, sama tehase valge lõng ja kõik lõngad sulpsasid keedusesse üheaegselt.

 Mis siis patta oli pandud : kaselehed, põdrakanep, nõges, karikakar, sibulakoored, malts ja tomat.
Peitsid olid erinevad ja tulemus seega üsna "värviline".
Mitmetest sai tehtud ka teine keedus ja lõpuks veel mix ka.


Pakun ilma liialduseta, et värvitud sai ligi 6...7 kg lõnga. Värvijaid oli 4.Minu katsetus oli keras värvimine. Võtsin selleks Regia 4* sokilõnga. Valituks minu lõngakeradele sai sibulakoorte pada sest püüdlesin pruuni värvitooni.. Kuna esimese värvimise peale jäid kerade sisemused ikka üsna haledad-heledad, siis otsustasin kerad teisipidi keraks kerida (see mis ennem oli kerasisemus sai nüüd välimuseks :D ) ja sulpsti läksid kerad teist korda keetmisesse. Luban, et sellest koon midagi üli ägedat!


Siinkohal väike ülistuslaul sokilõngadele ( 75% villa + 25% polüamiidi). Värv jääb peale tunduvalt intensiivsemalt kui 100% villasele lõngale. 

Väga äge, olen üli-rahul tänase päevaga. Järgmisel aastal tuleb kindlasti taas korrata. Ja tänane kogemus ütleb, et lõngad tuleb kodus ette valmistada, siis jääks aega rohkem nautimiseks!

Tuhat tänu Kerstile leemekulbi liigutamise eest!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar